foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Inspectoratul Școlar Județean Suceava urmărește realizarea politicilor şi programelor de dezvoltare ale învăţământului preuniversitar în profil teritorial, asigurarea cadrului organizatoric şi funcţional favorabil creşterii calităţii serviciilor educative în şcoli, care să permită tinerilor absolvenţi o mai buna orientare într-o economie şi o societate bazată pe cunoaştere.

ISJ Suceava

Rădăcinile educaţiei sunt amare, dar fructul este dulce. Aristotel



Olimpiade

 

 

Statistica rezultatelor obținute de elevii din județul Suceava la etapele naționale ale olimpiadelor școlare:

 

Premiul I

Premiul II

Premiul III

Mențiuni

Premii speciale

Medalii și diplome de onoare

Distincții pentru sporturile de echipă

Total

18

24

23

43

20

23

35

186

 

 

Raport cu privire la rezultatele obținute de elevii din județul Suceava la etapele naționale ale Olimpiadelor școlare

Anul școlar 2021 – 2022

Nr.

crt.

Disciplina

Premiul obținut

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Profesor(i) îndrumător(i)

1.        

Limba rusă modernă

Premiul I

Sorocan Elena

a IX-a

Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava

-

2.        

Psihologie generală

Premiul I

Clipa Teodora

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Anuței Gabriela

3.        

Istorie

 

Premiul I

Buculei Teodora Simina

a XII-a

C.N. Nicu Gane Fălticeni

Vasiliu Anișor

4.        

Olimpiada de Interpretare

Saxofon

Premiul I

Boloca Tudor Gabriel

a XII-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Constantin Bogdan Prof. corepetitor este Ciubotaru Ionuț- Tiberiu

5.        

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul I

Varvaroi G. Teodora - Iuliana

a XI-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Popa Larisa Georgiana

6.        

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul I

Găleanu A.L. Ștefan

a XII-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Baban Călin - Gabriel

7.        

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul I

Palaghiea F. Cătălina - Ionela

a XII-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Schipor – Baban Raluca

8.        

Ucraineană

Premiul I

Șoiman Ana

a X-a

Colegiul Național Petru Rareș Suceava

Martineac Delia

9.        

Ucraineană

Premiul I

Patraucean Ioan

a XI-a

Seminarul Liceal Ortodox Mitropolitul Dosoftei Suceava

Mihoc Lucia

10.    

Ucraineană

Premiul I

Schipor Maria Larisa

a XII-a

Colegiul Tehnic Lațcu Vodă Siret

Crainiciuc Antoneta

 

Religie – cultul ortodox

Premiul I

Bruja Maria

a VI-a

Școala Gimnazială

„Bogdan Vodă” Câmpulung Moldovenesc

Daniela-Elena Gafiuc-Lehaci

 

Religie – cultul ortodox

Premiul I

Acasandrei  Maria

a VII-a

Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava

Irina Buta

13

Olimpiada de Tehnologii - Fabricarea produselor din lemn

Premiul I

Coroamă V. Dumitru

a XII-a

Liceul Tehnologic ”Ion Nistor” Vicovu de Sus

Schmegner Marieta

14

Limba și literatura polonă maternă

Premiul I

Iedenac Eliza-Maria

a VII-a

Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

15

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul I

Curuţ   Darius

 

a VIII-a

Școala Gimnazială "Krystyna Bochenek" Poiana Micului

Biala Teresa

16

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul I

Revai David

a IX-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

17

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul I

Longher Karolina-Janina

a X-a

Colegiul Național "Mihai Eminescu" Suceava

Biala Teresa

18

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul I

Beleș Caterina

a XI-a

Colegiul „Alexandru cel Bun”

Gura Humorului

Galecka Hanna

 

 

Premiul II

Nr.

crt.

Disciplina

Premiul obținut

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Profesor(i) îndrumător(i)

1.        

Limba engleză

Premiul II

Har Octavian Răzvan

a XII-a

Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți

Muntean Ana-Maria

2.        

Limba franceză

Premiul II

Beleca Alexia Maria

a X-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Ciurari Laurica

Lucaci Cristina

3.        

Teoria și practica instruirii și evaluării

Premiul II

Florescu Mara Gabriela

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Anuței Gabriela

4.        

Biologie

Premiul II

 

Ionescu M. Marian Nicolay

a IX-a

Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava

Carmen Constantineanu

5.        

Olimpiada de Interpretare

Pian

Premiul II

Hrițcu Maria Cristina

a XI-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Răducanu Corina Alexandra

6.        

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul II

Strugaru M. Ioana Maria

a XI-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Schipor – Baban Raluca

7.        

Ucraineană

Premiul II

Grigoriciuc Cezarina Iuliana

a V-a

Școala Gimnazială Negostina - Bălcăuți

Dascaliuc Lidia

8.        

Ucraineană

Premiul II

Bilivorschi Lorena Iasmina

a VIII-a

Școala Gimnazială Bălcăuți

Știubianu Anca

9.        

Ucraineană

Premiul II

Gherman Ioan

a X-a

Seminarul Liceal Ortodox Mitropolitul Dosoftei Suceava

Mihoc Lucia

10.    

Ucraineană

Premiul II

Percic Ilie

a XII-a

Seminarul Liceal Ortodox Mitropolitul Dosoftei Suceava

Mihoc Lucia

11.    

Matematică

Premiul II+Medalie de aur

Popa Maria Cristina

a XI-a

Colegiul Naţional "Ştefan cel Mare" Suceava

Marchitan Marius

12.    

Limba germană modernă

Premiul II (Concurs Individual)

 

Roșu Alexandra Maria

a X-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Zaharia Anca

Premiul III (Proiect)

24.

TIC

Premiul II

Mihalache Ștefan

a X-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Ștefănescu Daniela Narcisa

25.

Religie – cultul ortodox

Premiul II

Molea  Maria

a X-a

Colegiul Național

„Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți

Miriam Leon-Postolache

26.

Religie – cultul ortodox

Premiul II

Derevlean Teodora

a IX-a

Colegiul Tehnic Rădăuți

Elisabeta Marici

27.

Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească

Premiul II

Morariu Ariana

a VI-a

Școala Gimnazială Miron Costin

Ancuța Nadia Gulei

 

Pascal Mitu

 

17

Olimpiada de Tehnologii - Construcții, instalații și lucrări publice

Premiul II

Davidel Petru Alexandru

a XI-a

Colegiul ”Vasile Lovinescu” Fălticeni

Ungureanu Dumitru Dănuț, Maftei Vasile

18

Olimpiada de Tehnologii - Industrie alimentară

Premiul II

Ilesoi Viorica Trandafira Georgiana

a XI-a

Colegiul ”Andronic Motrescu” Rădăuți

Schipor Nicoleta Adriana,

Juravle Maria

19

Olimpiada de Tehnologii - Industrie alimentară

Premiul II

Boroianu Andreea - Alexandra

a XII-a

Colegiul ”Vasile Lovinescu” Fălticeni

Balan Elena, Crețu  Monica-Ana

20

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

Cohut Albert

a VII-a

Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

21

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

Gavliuc Edi-Ionuț

a VIII-a

Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

22

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

Polacec Bianca

a IX-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

23

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

Hofman Maria Monica

a X-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

24

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

Coman

David

a XI-a

Colegiul Național "Mihai Eminescu" Suceava

Biala Teresa

 

Premiul III

Nr.

crt.

Disciplina

Premiul obținut

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Profesor(i) îndrumător(i)

1.        

Limba franceză

Premiul III

Ciolacu Maria

a VII-a

Școala Gimnazială Nr. 2 Vicovu de Sus

Ciolacu Mihaela Gabriela

2.        

Limba rusă modernă

Premiul III

Grubi Alexandrina

a X-a

Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni

Nazarov Valentina

3.        

Filosofie

Premiul III

Bîrsan Raluca Mihaela

a XII-a

Colegiul Național ”Petru Rareș” Suceava

Voicu Armand Călin

4.        

Olimpiada de Interpretare

Fagot

Premiul III

Ștefan Matei

a X-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Cirimpei Maricel Prof. corepetitor este Pamparău Iosif

5.        

Olimpiada de Interpretare

Trompetă

Premiul III

Ruscior Cristinel Vasile

a III-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Ruscior Cristinel Vasile 

Prof. corepetitor este Lungu Cristian – Eugen

6.        

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul III

Lazarescul M.C. Emanuel – Florin

a XII-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Axinte Loredana

7.        

Ucraineană

Premiul III

Sauciuc Miruna

a VI-a

Școala Gimnazială Paltinu - Vatra Moldoviței

Bursuc Constantina

8.        

Ucraineană

Premiul III

Caleniuc Tatiana

a VII-a

Școala Gimnazială Bălcăuți

Știubianu Anca

9.        

Ucraineană

Premiul III

Corniciuc Radu

a X-a

Colegiul Tehnic Lațcu Vodă Siret

Crainiciuc Antoneta

10.    

Ucraineană

Premiul III

Mandiuc Jessica Melisa

a XI-a

Colegiul Tehnic Lațcu Vodă Siret

Crainiciuc Antoneta

11.    

Chimie

Premiul III

Ciocan V. Cătălin Cristian

a XI-a

Colegiul Național "Petru Rareş"

Capbun Dana

12.    

Geografie

Premiul III

Pinticaru V. Andreea

a XI-a

Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni

dr. Porof Marcel

13.    

Informatică

Premiul III,

Medalie de aur

Hurjui Alexandru

a XII-a

Colegiul Național "Ștefan cel Mare" Suceava

Marcu Ovidiu Marian

14.    

Limba germană modernă

Premiul III (Concurs Individual)

 

Lupeș Andrei

a XI-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Zaharia Anca

Premiul I (Proiect)

15.    

Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească

Premiul III

Apetre Denisa Georgiana

a IX-a

Colegiul Național Petru Rareș Suceava

Boteanu Ileana

16.    

Limba neogreacă

Premiul III

Pislari  S. Alesia Maria

a IX-a

Colegiul Național Eudoxiu Hurmuzachi Rădăuți

-

17.    

Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească

Premiul III

Prigoreanu D. Nicolae

a V-a

Școala Gimnazială nr. 4

Paula Năstase

Irina Buta

 

 

 

Olimpiada de Tehnologii - Turism și alimentație

Premiul III

Rusu I. Vadim

a XI-a

Colegiul Economic ”Dimitrie Cantemir” Suceava

Trufin Eugenia, Panaite Liliana, Vranciu Livia Elena,

Sfichi Florentina Elena,

Amariei Monica

 

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

Jucan Adnana-Alexandra

a VII-a

Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

 

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

Rujiţchi  Letisia Rafaela

a VIII-a

Școala Gimnazială "Krystyna Bochenek" Poiana Micului

Biala Teresa

 

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

Coman Carolina

a IX-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

 

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

Balac David

a X-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

 

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

Stroca Gabriela

a XI-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

 

 

Mențiune ME

Nr.

crt.

Disciplina

Premiul obținut

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Profesor(i) îndrumător(i)

1.        

Chimie

Mentiune

Popescu D. Șerban-Marian

a X-a

Liceul Teoretic ”Ion Luca ”

Gîm Lavinia

2.        

Limba engleză

Mențiune

Grigorciuc Irina

a X -a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Fodor Mihaela

Postolache Dana

3.        

Limba spaniolă

Mențiune

Venin Alexandru Gabriel

a XI-a

Liceul Tehnologic „Nicolai Nanu” Broșteni

-

4.        

Limba spaniolă

Mențiune

Droniuc Iulia Adela

a XII-a

Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare” Câmpulung-Moldovenesc

-

5.        

Teoria și practica instruirii și evaluării

Mențiune

Mihalea Florin Cosmin

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Anuței Gabriela

6.        

Istorie

Mențiune

Berariu Andreea Maria

 

C.N. Mihai Eminescu, Suceava

Cozaciuc Rodica

7.        

Istorie

Mențiune

Pătrăucean Bianca

a X-a

C.N. Eudoxiu Hurmuzachi, Rădăuți

Pogorevici Ana Gabriela

8.        

Istorie

Mențiune

Alecu Timotei

a XI-a

C.N. Militar Ștefan cel Mare

Ciocan Petrică

9.        

Olimpiada de Interpretare

Oboi

Mențiune

Butnariu Tabita

a IX-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Bolnavu Vasile

Prof. corepetitor este Ciubotaru Ionuț- Tiberiu

10.    

Olimpiada de Interpretare

Trompetă

Mențiune

Gafincu Darius Constantin

a X-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Ruscior Cristinel Vasile

prof. corepetitor este Lungu Cristian – Eugen

11.    

Olimpiada de Interpretare

Trompetă

Mențiune

Vameșu Andrei Vasile

a X-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Sumanariu Florin Prof. corepetitor este Lungu Cristian – Eugen

12.    

Olimpiada de Interpretare

Chitară

Mențiune

Constandache Ștefan

a XI-a

C.N. de Artă Ciprian Porumbescu Suceava

Zugrav Ilie Aurelian Prof. corepetitor este Onesciuc Johannes Raimund

13.    

Ucraineană

Mențiune

Popiuc Roberta

a VI-a

Școala Gimnazială Paltinu - Vatra Moldoviței

Bursuc Constantina

14.    

Geografie

Mențiune

Pendus Rareș Mihail

a IX-a

Colegiul Național Militar                       „Ștefan cel Mare”

C-lung Moldovenesc

Ciumașu George Radu

15.    

Geografie

Mențiune

Ursu

Alin-Viorel

a XII-a

Colegiul Economic ”Dimitrie Cantemir” Suceava

Panțiru

Elena-Daniela

16.    

Matematică

Mențiune

Medalie de argint

Orza Șerban

a XI-a

Colegiul Naţional "Ştefan cel Mare" Suceava

Marchitan Marius

17.    

Matematică

Mențiune

Medalie de argint

Găitan Nicolai

a XII-a

Colegiul Național Militar “Ştefan cel Mare“ Câmpulung Moldovenesc

Cerbu Sfarghiu Cristian Vladimir

18.    

Biologie

Mențiune

 

Cârloanță C.C. Teodor

a X-a

Colegiul Național „Dragoș Vodă” Câmpulung Moldovenesc

Daniela Zancu

19.    

Informatică

Mențiune,

Medalie de argint

Poinaru Rareș

a VIII-a

Școala Gimnazială "Miron Costin" Suceava

Strugaru Violeta, Freitag Gabriela

20.    

Informatică

Mențiune,

Medalie de argint

Ispir Alexandru

a X-a

Colegiul Național "Ștefan cel Mare" Suceava

Petrișor Adrian/Costineanu Raluca Veronica

21.    

Informatică

Mențiune,

Medalie de argint

Dumitrescul Eduard

a XII-a

Colegiul Național "Ștefan cel Mare" Suceava

Petrișor Adrian/Costineanu Raluca Veronica

22.    

Matematică

Mențiune

Medalie de argint

Burcă Paul

a X-a

Colegiul Naţional "Ştefan cel Mare" Suceava

Scutaru Constantin

23.    

Informatică

Mențiune

Medalie de aur

Tomiță Mircea-Stefan

a VII-a

Colegiul Național "Ștefan cel Mare" Suceava

Hatmanu Mihaela

Pinzaru Liviu

24.    

Religie – cultul ortodox

Mențiune

Ungurean  Samuel

a V-a

Școala Gimnazială Bosanci

Tamara-Loredana Bujorean

25.    

Religie – cultul ortodox

Mențiune

Pintilei  Anamaria

a XII-a

Colegiul Național

„Mihai Eminescu” Suceava

Narcisa-Elena Tiperciuc

26.    

Limba română

Mențiune

Ciobanu Emilia Maria

a V-a

Școala Gimnazială nr. 3

Silvia Forij

27.    

TIC

Mențiune

Scutariu Darius-Ioan

a XI-a

Colegiul Național

„E. Hurmuzachi” Rădăuți

Lăzărescu Antoneta Erica

28.    

Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească

Mențiune

Mitrofan Alexia

a VII-a

Școala Gimnazială nr. 3

Cristina-Laura Asimionesei

Ciceu Doina

 

29.    

Olimpiadei pentru elevii din mediul rural „Universul cunoașterii prin lectură”

Mențiune

Iosep Adelina Maria

a V-a

Școala Gimnazială Iorgu G. Toma Vama

Mazilu Elena

30.    

Olimpiadei pentru elevii din mediul rural „Universul cunoașterii prin lectură”

Mențiune

Rossi L. Mariagiulia

a VI-a

Școala Gimnazială Ioan Băncescu Adâncata

Luncariu Domnica

 

31.    

Olimpiadei pentru elevii din mediul rural „Universul cunoașterii prin lectură”

Mențiune

Dujac Andree-Maria

a VII-a

Liceul Tehnologic Vasile Cocea Moldovița

Balan Mariana

 

32.    

Olimpiadei pentru elevii din mediul rural „Universul cunoașterii prin lectură”

Mențiune

Acatrinei Ana-Maria

a VIII-a

Școala gimnazială Nr. 1 Bogdănești

Acatrinei Mihaela

 

33.    

Olimpiada animatorilor

Mențiune

Canciuc Delia Ioana

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Anuței Gabriela

34.    

Olimpiada animatorilor

Mențiune

Lupașcu Maria Loredana

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Anuței Gabriela

35.    

Olimpiada animatorilor

Mențiune

Drugă Larisa

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Anuței Gabriela

36.    

Introducere în pedagogie și teoria și metodologia curriculumului

Mențiune

Hreniuc Lostris-Maria

a IX-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Catargiu Anamaria

37.    

Electric, electrotehnic, electromecanic

Mențiune

Croitor Denis Florentin

a XI-a

Colegiul Tehnic ”Samuil Isopescu” Suceava, jud. Suceava

prof. Carmen Lazăr,
prof. Hapenciuc Cristina, prof.  Șovea Angela

38.    

Industrie textilă și pielărie

Mențiune

Moroșan V. Bianca - Florentina

a XII-a

Colegiul Tehnic ”Mihai Băcescu” Fălticeni, jud. Suceava

prof. Țuca Mariana-Silvia, prof.Crăciun Florentina, prof. Stanciu Geanina

39.    

Mecanic

Mențiune

Tudosă Denis-Constantin

a XII-a

Colegiul ”Vasile Lovinescu” Fălticeni, jud. Suceava

prof. Ciocîrlan Florin, prof. Păstrăvanu Florin

40.    

Limba polonă

Mențiune

Beleș Ilonca-Claudia

a VIII-a

Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

41.    

Limba polonă

Mențiune

Malițchi Lucica

a VII-a

Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

42.    

Limba polonă

Mențiune

Bieleș Amada-Daiana

a VII-a

Şcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

43.    

Limba polonă

Mențiune

Baleac Daniel

a X-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

 

 

 

Premii și mențiuni special

Nr.

crt.

Disciplina

Premiul obținut

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Profesor(i) îndrumător(i)

1.        

Limba franceză

Mențiune Specială

Purice Denis

a XI-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Ciurari Laurica

Lucaci Cristina

2.        

Limba franceză

Mențiune Specială

Avdei Iuliana

a X-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Mocanu Luminița

3.        

Limba franceză

Mențiune Specială

Săndulescu Vlad

a IX-a

Colegiul Național „Dragoș Vodă” Câmpulung-Moldovenesc

Racoviță Ana-Maria

4.        

Psihologie generală

Premiu special

Dănilă Beatrice Cristina

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Hacman Laurența

5.        

Psihologie generală

Premiu special

Băeșu Andreea

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Hacman Laurența

6.        

Biologie

Premiul specia

Bărbuţă B. Theodora-Elena

a XI-a

 Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți

Băeșu Aspazia

7.        

Biologie

Premiul special

Rus C.C. Mihnea Ştefan

a XII-a

Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava

Carmen Constantineanu

8.        

Educație tehnologică și aplicații practice

Premiul special

Dobrovolschi Alexia

a VI-a

Școala Gimnazială nr. 8, Suceava

Ioachimescu Ancuța

9.        

Geografie

Premiul special SGR

Onuț B. Beatrice-Otilia

a VIII-a

Școala Gimnazială Drăgoiești

Baltaru

Daniela Georgeta

10.    

Geografie

Premiul special SGR

Cazacu S. Andreea

a X-a

Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava

Epure Loredana

11.    

Matematică

Mențiune acordată de SSMR

Uriciuc Ioan

a V-a

Școala Gimnazială "George Voevidca" Câmpulung Moldovenesc

Tudose Georgeta Anca

12.    

Religie – cultul ortodox

Premiul special

Rotar Maria

a XI-a

Colegiul Tehnic Rădăuți

Elisabeta Marici

13.    

Religie – cultul ortodox

Premiul special

Apetrei Albert-Cristian

a VIII-a

Liceul Tehnologic

„Mihai Eminescu” Dumbrăveni

Mihaela-Paula Dranca

14.    

Limba română

Premiul special

Sandu Ioana Alexia

a XII-a

Colegiul Național Ștefan cel Mare Suceava

 

15.    

Olimpiada de lectură- Lectura ca abilitate de viață

Premiul special

Puiu Alexandra Maria

a X-a

Colegiul Național Ștefan cel Mare Suceava

Murariu Iulia

16.    

Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească

Premiul special

Hurjui Clara

a X-a

Colegiul Național Petru Rareș Suceava

Cîrstian Gheorghe

17.    

Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească

Premiul special

Găitan Andreea Gabriela

a XII-a

Colegiul Național Ștefan cel Mare Suceava

 

Sofroni Simona

Noutăţi M.E.C.

Bugetul pentru învățământ prevăzut pentru anul 2023 este de 49.509 milioane de lei, respectiv 3,2% din PIB

07 Dec 2022 Bugetul pentru învățământ prevăzut pentru anul 2023 este de 49.509 milioane de lei, respectiv 3,2% din PIB. În aceste condiții, bugetul învățământului pentru anul 2023, pe toate sursele de finanțare, este mai mare cu 6.032 milioane de...

()

07.Dec.2022


Ministerul Educației a prezentat reformele din învățământul dual în cadrul unui eveniment Rethink Romania

06 Dec 2022 Luni, 5 decembrie, la sediul Ministerului Educației, a avut loc o prezentare a noilor reforme din învățământul profesional dual, în cadrul unui eveniment organizat de Rethink România cu sprijinul Ministerului Educației . Au avut...

()

06.Dec.2022


Cea de-a cincea ediție a Summitului European al Educației (Bruxelles, 1 decembrie)

01 Dec 2022 Astăzi, 1 decembrie 2022, Ligia Deca, ministrul Educației, a participat la cea de-a V-a ediție a Summitului European al Educației , organizat în format hibrid de către Comisia Europeană. Ediția de anul acesta s-a desfășurat sub tema „...

()

01.Dec.2022


Reuniunea miniștrilor educației din statele membre ale Uniunii Europene (Bruxelles, 28 noiembrie)

29 Noi 2022 Ministrul Educației, doamna Ligia Deca, a participat luni, 28 noiembrie, la reuniunea Consiliului Educație, desfășurată la Bruxelles. În cadrul acestui eveniment au fost abordate teme precum incluziunea, echitatea și calitatea în...

()

29.Noi.2022


S-a lansat apelul de proiecte competitive „Program-pilot pentru dezvoltarea consorțiilor regionale pentru învățământ dual”

18 Noi 2022 Ministerul Educației, în calitate de coordonator de reforme și investiții finanțate prin Planul Național de Reformă și Reziliență (PNRR), a lansat apelul de proiecte competitive „Program-pilot pentru dezvoltarea consorțiilor regionale...

()

18.Noi.2022


Sumă forfetară pentru asigurarea transportului elevilor navetiști, aprobată prin ordonanță de urgență

17 Noi 2022 Astăzi, în cadrul ședinței de Guvern, a fost adoptată Ordonanța de Urgență pentru modificarea și completarea Legii educației naționale nr. 1/2011, prin care se propune introducerea unei sume forfetare oferite elevilor navetiști....

()

17.Noi.2022


Prima întâlnire de lucru în contextul derulării campaniei „Nu sunteți singuri. Împreună oprim violența din școli”

14 Noi 2022 Astăzi, la Ministerul Educației, a avut loc prima sesiune de lucru organizată în contextul campaniei „ Nu sunteți singuri. Împreună oprim violența din școli ”. Ministrul Educației, doamna Ligia Deca, a prezentat principalele obiective...

()

14.Noi.2022


Comunicat de presă comun (Ministerul Educației - CNATDCU) privind ședința Consiliului General CNATDCU din 10 noiembrie 2022

11 Noi 2022 În data de 10 noiembrie 2022, a avut loc prima ședință a Consiliului General al Consiliului Național pentru Atestarea Titlurilor Didactice și Certificatelor Universitare (CNATDCU) de la preluarea mandatului de către noul Ministru al...

()

11.Noi.2022


A fost aprobat cadrul legislativ în vederea constituirii consorțiilor pentru învățământ dual, parte a angajamentelor asumate prin Planul Național de Redresare și Reziliență

10 Noi 2022 Ministerul Educației a aprobat, prin ordin, Metodologia privind constituirea consorțiilor pentru învățământ dual , document care completează cadrul legislativ necesar atingerii țintelor 471, 472, 473, 474 din Planul Național de...

()

10.Noi.2022


Zece medalii, palmaresul elevilor români la prima ediție a Olimpiadei Internaționale de Astronomie și Științele Spațiului pentru Juniori (OIASSJ 2022)

07 Noi 2022 România a fost gazda primei ediții a Olimpiadei Internaționale de Astronomie și Științele Spațiului pentru Juniori (OIASSJ 2022) , desfășurată la Câmpulung Moldovenesc (județul Suceava), în perioada 31 octombrie - 7 noiembrie 2022. În...

()

07.Noi.2022



 sesizari

 t

 index

 

 

 admitere

Secretariatul General al Guvernului

logo sgg

E-mail

Rețele de resurse educaționale deschise (RED)

retele

Proiect finantat Granturile SEE

logo eea grants glow2

 Erasmus

Anticoruptie

Tu poți face lumină

Consultare publică

consultare publica

 

JOB

anagajam